مجموعه رسائل فیض کاشانی (۱)کد کتاب : ۷
نویسنده (ها) : ملامحسن فیض کاشانی
mulla Mohsen Fayz Kashani
ناشر : مدرسه‌عالی شهید مطهری
تاریخ انتشار : آبان ۱۳۸۷
شابک : ۳- ۲۸- ۵۱۸۳- ۶۰۰- ۹۷۸
تاریخ اولین نوبت انتشار : ۱۳۸۷
نسخه الکترونیکی : ندارد
تعداد صفحات : ۴۸۸
مرحله تولید : چاپ شده

این کتاب شامل بر رساله‌های مختلفی از فیض است که شامل مباحث عقلی و فلسفی و حدیثی و حتی داستانی می‌شود. علم گسترده فیش موجب شده تا نتوان وی را در چارچوب خاصی قرار داد و لذا رسائل وی نیز شامل موضوعاتی متنوعی گشته است. لذا درحالی‌که رساله نخست  (ترجمة العقائد) به بیان اصول اعتقادات به زبان فارسی می‌پردازد، در رساله بعدی، یعنی شرح صدر، موضوع سیر و سلوک عرفانی و تفاوت آن با تصوف و صوفیگری است. رساله سوم (رساله الإنصاف) به سیر تحوّل و تطوّر فکری خود در طول عمر عملی خویش اشاره می‌کند و در رساله چهارم (ترجمه حدیث معلّی بن خنیس) یکی از  خطبه‌های کوتاه امام صادق (ع) را توضیح می‌دهد.

در رساله (اتتل توته تتل)، شعری را که درواقع وصیت پدری است به پسر خود به زبانی ساده و کودکانه و درعین‌حال بسیار پر مغز و با مفاهیم بلند، عنوان نموده است. 

در رساله (اثبات حرکت جوهری) بحثی فلسفی عمیق را دنبال می‌کند.

رساله ( تحقیق معنی قابلیت) که به زبان فارسی است، درواقع، تبیین تفاوت بین خالق و مخلوق است که مخلوق سر تا پا قابلیت است و این از مهم‌ترین نقاط اختلاف میان او و خالق اوست. فیض، در این رساله، برای اثبات مدعای خود بخش اعظمی را به نقل‌قول‌هایی از بزرگان اختصاص داده است و حسن ختام آن را روایت مهمی از پیغمبر اکرم (ص) قرار داده است. وی، فلسفه و کلام و دیگر علوم برهانی را ناتوان از تبیین چنین مسئله مهمی دانسته و بهترین کار را تمسک به روایات نورانی اهل‌بیت می‌داند.

در رساله ( پاسخِ پرسش اهل مولتان) در پاسخ به درخواست طایفه‌ای از صوفیان شهر مولتان در حقیقت مذهب امامیه و به جهت هدایت آن قوم نوشته‌شده است.

در رساله ( تفسیر آیه امانت)، جواب به  نامه‌ای است که به فیض، نوشته‌شده و او، به زبان فارسی پاسخ آن را نوشته است. سؤال، از تفسیر معنای امانت در آیه «انا عرضنا الامانة علی السموات و الارض و الجبال فابین ان یحملنها و...» است. فیض، تکلیف را معنای امانت دانسته و می‌گوید: تکلیف، به دو صورت می‌باشد: یکی، تکلیفی که عامه مردم بر عهده‌دارند و آن، عبارت است از تطوّر در اطوار وجود؛ یعنی رسیدن انسان به کمال با گذر از مراحل نباتیت و حیوانیت و رسیدن به مقام انسان کامل و دوم، تکلیفی که عبارت است از سپردن امامت و ولایت توسط امام به امام و والی دیگر که بعد از اوست به هنگام رحلت از دنیا.

 رساله (شرائط الإیمان) نیز درواقع منتخبی است از رساله «راه صواب» که مشتمل بر دوازده سؤال و جواب است؛ از آن دوازده سؤال به پنج سؤال بسنده شده و به «شرائط الایمان» موسوم گردیده است.

 رساله (رفع الفتنة)، در ردّ بعضی از منسوبان به اهل علم که به گفته فیض: «ایشان را از معرفت اسرار دین بهره‌ای نیست و به زینت صورتِ ظاهر و پوستِ علم از حلاوتِ معنی باطن و مغزِ آن محروم مانده، دَرِ فتنه بازکرده و زبان به طعنِ مشایخِ دین و اکابرِ اهل معرفت و یقین دراز کرده‌اند و بدین سبب اهل ایمان را در بوادی حیرت سرگردان دارند»، در سه مقصد تألیف شده است.

 رساله (آیینه شاهی)،  خلاصه‌ای از رساله عربی «ضیاء القلوب»، به زبان فارسی، در شناختن نفس ناطقه انسانی و تربیت اوست که برای تقدیم به شاه‌عباس دوم نوشته‌شده است. به جهت انتساب رساله به شاه، مؤلف، آن را، «آیینه شاهی» نامیده است.

 رساله (دفع و رفع)، در دفع آفات و بلیات از خود و مال و زنان و اطفال، به‌وسیله آیات قرآن، ادعیه و کلماتی از بزرگان که به ما رسیده است، می‌باشد. مرحوم فیض، این رساله را در ده باب تنظیم نموده است.

رساله آخر نیز ( پیمان فیض از پسرش) علم الهدی است که آن را  به زبان فارسی خطاب به فرزندش علم الهدی و دوستان و معاشران وی نوشته است. این رساله، مشتمل بر ده توصیه دینی و اجتماعی است که فیض، فرزند خود را ملزم به مراعات آن‌ها می‌کند که عبارت‌اند از احتیاط در فتوا، مشغولیت دائم به کسب علم و دانش، عدم حضور در مجالس اختلافی و معاشرت با مردم، مخصوصاً در اعیاد و مناسبت‌ها و...

مقدمه

1. ترجمة العقائد:

2. شرح صدر:

3. رساله الإنصاف

4. ترجمه حدیث معلّى بن خنیس:

5. رساله اتتل توته تتل:

6. اثبات حرکت جوهرى:

7. تحقیق معنى قابلیت:

8. پاسخِ پرسش اهل مولتان: 

9. تفسیر آیه امانت:

10. رساله شرائط الإیمان:

11. رساله رفع الفتنة: 

12. رساله آیینه شاهى:

13. رساله دفع و رفع: 

14. پیمان فیض از پسرش

به اشراف آیت الله امامی کشانی

و تصحیح بهراد جعفری

ارسال با ایمیل: