بخش نسخه های خطی کتابخانه بخش نسخه های خطی کتابخانه

 

 ـ بخش خطي كتاب­خانه

 

بخش خطي كتاب­خانه مدرسه عالي شهيد مطهري شامل كتب و مرقعات بسيار نفيس و گاه منحصر به فرد مي‌باشد كه باعث شهرت جهاني اين كتاب­خانه گرديده است. تعدادي از اين کتاب­ها ارزش هنري بسياری دارد؛ به طوري كه بعضي از آن‌ها سندي محكم و دليلي قاطع بر كمال هنرمندي و ذوق اصيل فرهنگ ايراني مي‌باشد و اگر از پیشینیان هيچ اثري نبود، هر يك از اين كتاب­ها براي اثبات مدعاي ما در سابقه­ی تمدن كهن و درخشان علمی، دینی و هنری ميهن اسلامي كفايت مي­کرد.

كتاب‌هاي مذكور بيشتر در زمينه­ی علوم قرآني، فقه و اصول، نجوم، رياضيات، ادبيات، تاريخ، حديث، علوم طبيعي و پزشكي مي‌باشد كه مورد توجه شايان بسياري از محققان داخلي است و بسياري از محققان و پژوهشگران كشورهاي مختلف را نیز به خود جلب كرده است كه نشان دهنده­ی اهميت جهاني كتب ارزنده­ی اين كتاب‌خانه مي‌باشد؛ اين بخش شامل «4200» نسخه­ی خطي است.

بعد از انقلاب اسلامي نيز به تعداد نسخه‌هاي خطي افزوده شد؛ لذا تصحیح و تكميل فهرست‌هاي موجود در دستور كار قرار گرفت و هم‌ اكنون هزاران فيش تهيه شده است كه به صورت فهرست‌هاي جديد منتشر خواهد شد. علاوه بر آن تصحيح و تكميل فهرست نسخه‌هاي خطي كتاب­خانه جهت نقد و بررسي عالمان فن به صورت سلسله مقالات در نشریه رهنمون، نشریه­ی علمی مدرسه­ی عالی شهید مطهری، منتشر شده است و هم‌اكنون اين مجموعه مقالات به صورت كتابي به وسيله­ی انتشارات مدرسه­ی عالي شهيد مطهري چاپ شده است.

در اين بخش دفتر يادبودي نيز وجود دارد كه اولين يادداشت آن مربوط به يكي از مقامات مصري در سال 1308 هـ . ش مي‌باشد. اين دفتر، خود يكي از مهم‌ترين اسناد كتاب­خانه به شمار مي‌آيد و در آن دست­خط بسياري از رجال سياسي و دانشمندان ايراني و خارجي به چشم مي‌خورد كه نظرات خويش را در توصيف كتاب­خانه مرقوم داشته‌اند.

قفسه‌هاي اين بخش كتابخانه قديمي است و به نوبه­ی ‌خود اثري تاريخي به شمار مي‌آيد.

 

 

 

نمايي از مخزن نسخه هاي خطي مدرسه عالي شهيد مطهري