:: تدبر در قرآن ::
تفسیر سوره مبارکه یس

 

 

آیه: إِنَّ أَصْحَابَ الْجَنَّةِ الْیَوْمَ فِى شُغُلٍ فَاكِهُونَ‏(55) هُمْ وَأَزْوَاجُهُمْ فِى‏ ظِلاَلٍ عَلَى الْأَرَآئِكَ مُتَّكِئُونَ‏(56) لَهُمْ فِیهَا فَاكِهَةٌ وَلَهُم مَّا یَدَّعُونَ (57) سَلاَمٌ قَوْلاً مِّن رَّبٍّ رَّحِیمٍ‏(58)
 
معنای آیه:

بى‌شك اهل بهشت در آن روز به كارهایى مشغولند كه از آن شادمانند.(55) آنان و همسرانشان در زیر سایه‏ها بر تخت‏هاى زینتى تكیه می‌زنند.(56)در آن جا (هر گونه) میوه براى آنان مهیّا است و هر آن چه بخواهند برایشان موجود است(57)  سلام، سخن پروردگار مهربان به آنان است.(58) 

 

 

نکته‌ها:

 «شُغُل» به معناى امرى است كه انسان را به خود مشغول كند و چون در اینجا با تنوین و به اصطلاح نكره آمده به معناى مشغله‏‌اى است كه كنه و عمق آن ناشناخته و وصف‏‌ناپذیر است. «فاكهون» از «فكاهة» به معناى سخن مسرّت‏‌آمیز است.
 «ارائك» جمع «اریكة» به معناى تخت مزیّن در حجله عروس است.
 در بهشت از هر سو سلام است. خدا به بهشتیان سلام مى‏‌كند: «سلام قولا من ربّ رحیم» فرشتگان سلام مى‏‌كنند: «والملائكة یدخلون علیهم من كلّ باب سلام علیكم»(76) اهل بهشت نیز به یكدیگر سلام مى‏‌كنند. «تحیّتهم فیها سلام»(77)

 پیام‏ها:

 1- در بهشت، بیكارى نیست. «اصحاب الجنّة فى شغل» در بهشت اوقات فراغت بى‌هدف نیست، بلكه در سایه نعمت‏هاى خداوند بهشتیان مشغولیت‏هاى شادى‌بخش دارند.
 2- در بهشت، غم و اندوه نیست. «فاكهون» (بهشتیان آرامش خاطر داشته و هیچگونه نگرانى ندارند.)
 3- شغل خوب شغلى است كه انسان از آن راضى و شاد باشد. «شغل فاكهون»
 4- در بهشت، زندگى بدون مرگ، سلامتى بى‌مرض، جوانى بى‌پیرى، عزّت بى‏‌ذلّت، نعمت بى‌محنت، بقا بى‏‌فنا، خشنودى بى‌خشم و اُنس بى‌وحشت است. «فى شغل فاكهون»
 5 - در بهشت، نظام خانواده از هم نمى‌‏پاشد و تنهایى نیست. «هم و ازواجهم»
 6- مسكن بهشتى دلپسند و آرامش‏بخش است. «فى ظلال على الارائك»
 7- نشستن بر تخت و صندلى، به نشستن روى زمین برترى دارد. «على الارائك متّكئون»
 8 - در بهشت بهترین تغذیه وجود دارد. «لهم فیها فاكهة» («فاكهة» به صورت نكره آمده تا علامت آن باشد كه با میوه‌هاى آنچنانى پذیرایى مى‌‏شوند).
 9- در بهشت محدودیّت نیست. «و لهم ما یدّعون» («یدعون» به معناى آن است كه هر چه مى‌‏خواهند و تمنّا مى‌‏كنند برایشان فراهم است و آرزویى در دل ندارند كه انجام‌نشدنى باشد.)
 10- معاد جسمانى است. (میوه و همسر و تخت نشانه‌‏ى آن است كه در قیامت با همین جسم زندگى خواهیم كرد).
 11- در كنار تشویق‏هاى مادى، تشویق‏هاى روحى و روانى لازم است. «فاكهة... سلام»
 12- در بهشت رضا و سلامى با عظمت از خداوند مهربان دریافت مى‌‏شود. «سلامٌ قولاً من ربّ رحیم»
 (رحمت خداوند نه تنها در دنیا كه تا بلنداى بهشت تداوم دارد.)
 13- دریافت سلام الهى، برترین آرزو و خواسته بهشتیان است. «و لهم ما یدعون سلامٌ...»

 
 

بخش امور فرهنگی - واحد خواهران تهران(مقطع کارشناسی) بخش امور فرهنگی - واحد خواهران تهران(مقطع کارشناسی)

 

بخش امور فرهنگی

امور فرهنگی در زمینه رشد خلاقیتهای فرهنگی دانشجویان، سامان‌دهی خواسته‌ها و تلاشهای خود انگیخته فرهنگی، هنری، اجتماعی و دانشجویی و حمایت و هدایت این گروه از فعالیتها در جهت نیل به ارزشهای اسلامی ـ ایرانی و تشکیل کانونهای فرهنگی دانشجویان در دانشگاه‌ها  به فعالیت مشغول می‌باشد.

آیین‌نامه‌ها

کانونهای فرهنگی

انجمنهای علمی

ارتباط با مسئول بخش فرهنگی

برنامه‌های امور فرهنگی برنامه‌های امور فرهنگی